DŮLEŽITOST ÚROKOVÉ SAZBY

14.02.2024

Je úroková sazba stěžejní faktorem při sjednání hypotéky čili úvěru na bydlení?

Pro většinu lidí je úroková sazba stěžejní faktorem při sjednání hypotéky čili úvěru na bydlení a tak se při výběru banky rozhodují právě a výhradně podle tohoto parametru.

Pod "magických" 5 % se dnes umí dostat 3 banky při online sjednání hypotéky klientem. Další banky udržují úrokové sazby nad 5 %. KLIENT tak dnes stojí před nelehkým rozhodnutím, zda si má svou hypotéku sjednat sám, nebo si k sobě najít specialistu v oboru, který ho celým procesem hladce provede a dopomůže k sazbě, na kterou by sám jen stěží dosáhl.

Z vlastní zkušenosti musím říci, že celý proces zahrnující sjednání hypotéky a následné koupě vysněné nemovitosti, většinou není vůbec o úrokové sazbě. Naopak, často to bývá zejména o naplánování celkové situace klienta spočívající v návrhu komplexního přístupu k financování jeho potřeb, pomoci mu s prokazováním jeho příjmů ve struktuře akceptovatelné bankami a individuálního sjednání jedné či více výjimek u vybrané banky.

A právě individuální posuzování klientů bankou je něco s čím si prostě klient sám neporadí  . Důvod je prostý. Dostane se k systémem přidělenému bankéři, který si projede jeho bonitu pomocí finanční kalkulačky a zjistí, že klient pro něj není bonitně zajímavý, případně se u něj vyskytují určité nesrovnalosti při prokazování jeho příjmů (může se jednat o pouhé nedorozumění v podobě špatně vyplněného dokladování příjmů). Následně se s klientem rozloučí a popřeje mu štěstí v další bance. Tímto veškeré individuální posuzování končí.

A takhle se může celý příběh opakovat.

Takže rozhodovat se pouze na základě toho, jakou úrokovou sazbu daná banka nabízí, a navíc bez specialisty na financování úvěrů na bydlení, není rozumné.

Např. když řešíte výstavbu, mělo by vás primárně zajímat, jak má Vaše banka nastavené parametry čerpání a poplatkovou strukturu.

Pokud jste OSVČ a řešíte složitější prokazatelnost příjmů, zaměřte se na banky, které umí poskytnout hypotéku do vyššího DSTI, které umí příjmy modifikovat, anebo posoudit individuálně.

Pokud kupujete nemovitost, která není zrovna v perfektním stavu (horší kvalita, vyšší tržní cena apod.), musíte si zas umět vybrat banku, ve které mátě šanci na úspěch s dobrým odhadem tržní ceny.

Těch situací a kombinací různých variant je nespočet a sami již určitě chápete, že o desetinku nižší úroková sazba Vám s jejich řešením nepomůže. Mám za sebou 15 let v oboru financování úvěrů na bydlení. Stále se setkávám s novými situacemi, výhodou je, že díky mým zkušenostem vím, jak si s nimi poradit.

Pokud stále váháte, zda si hypotéku sjednat sami či s pomocí specialisty, zkuste si zodpovědět následující otázky:

Umí s Vámi bankéř komunikovat online?

  • Dokáže se s vámi potkat večer, když Vaše děti spí?
  • Dokáže Váš bankéř komunikovat s realitním makléřem / prodávajícím? A hlavně si na to najít čas?
  • Dokáže Vám bankéř zajistit komplexní právní servis?
  • Oběhá za Vás katastr nemovitostí a další důležité úřady?
  • Dokáže Vám najít alternativní řešení, když to v jeho bance nevyjde (nejste pro ni dostatečně bonitní)?

Hypotéky čili úvěry na bydlení nejsou jen o úrokových sazbách. Ty jsou samozřejmě důležité, ale pro mě to není hlavní kritérium a pro Vás by po přečtení tohoto příspěvku také nemělo být. V rámci analýzy nejprve určíme, v jakých bankách lze Váš záměr realizovat, pak se zaměříme na jednoduchost, efektivitu a flexibilitu celkového procesu, až dojdeme k celkovým nákladům, které budete muset na svůj záměr vynaložit. 

Úrokovou sazbou však nikdy nezačínáme (bylo by to moc jednoduché)!